Jaakko Anttila sai ensimmäisen työpaikkansa T-DRILLiltä ollessaan vasta 15-vuotias. Laihialla kasvanut Anttila tunsi yrityksen entuudestaan hyvin. Nykyään Anttila työskentelee T-DRILLillä vientipäällikkönä. Välivuosina hän suoritti kaksi tutkintoa, työskenteli eri tehtävissä eri yrityksissä ja toimi jopa yrittäjänä.
— Pidän vaihtelusta. Täysin samanlaiset työpäivät eivät sopisi minulle. Olen aina hakeutunut tehtäviin, jotka tarjoavat vaihtelua.
Anttilalla on tutkinnot automaatioasennuksesta ja sähkötekniikasta. Hän työskenteli kahdeksan vuotta kenttähuoltoinsinöörinä suuressa suomalaisessa energia-alan yrityksessä ja pyöritti muutaman vuoden ajan yritystä kahden ystävänsä kanssa. Vakaampaa työelämää etsiessään Anttila käänsi katseensa tutun yrityksen puoleen.
— T-DRILL palkkasi minut asiakaspalveluinsinööriksi. Kolmen ja puolen vuoden kuluttua iski korona, ja minulle tarjoutui uusi mahdollisuus. Työskenneltyäni puolitoista vuotta toisessa yrityksessä palasin takaisin. Olen nyt työskennellyt vientipäällikkönä toukokuusta lähtien.
Anttilan mielestä paluu T-DRILLille oli helppo päätös. Yrityksen tuttuuden lisäksi hän arvostaa T-DRILLin tarjoamaa vakautta.
— T-DRILL on vakaa ja luotettava yritys sekä työnantaja. Voin olla huoletta tietäessäni, että laskut tulevat maksetuiksi.
Omien taitojen ja kiinnostuksen kohteiden hyödyntäminen tuo vaihtelua työtehtäviin
Vaikka Anttila on löytänyt kaipaamansa vakauden, hänen ei ole tarvinnut luopua kaipaamastaan vaihtelusta. Vientipäällikkönä Anttila vastaa myynnin kehittämisestä ja tukemisesta omalla vastuualueellaan olevissa maissa ja asiakasryhmissä. Tulevana syksynä Anttila suuntaa työmatkoille useisiin maihin ja syventyy entisestään monipuolisiin työtehtäviinsä.
– Voimme tarttua oman toimenkuvamme ulkopuolisiin tehtäviin niin paljon kuin haluamme. Työni täällä ei ole pelkkää myyntiä; pääsemme osallistumaan erilaisiin kehityshankkeisiin ja tuomaan mielipiteemme esiin. Myös henkilökohtaiset taidot, harrastukset ja luonteenpiirteet otetaan huomioon, ja ne voivat nousta osaksi työntekoa. Esimerkiksi IT-osaamiseni ansiosta pääsin mukaan kehittämään yrityksemme CRM-järjestelmää.
Moderni työpaikka tarjoaa joustavuutta ja haasteita
Anttilan mielestä vaihtelevat työtehtävät ovat yksi T-DRILLillä työskentelyn parhaista puolista. Pk-yritykset tarjoavat työntekijöille sellaista joustavuutta, johon suuremmat yritykset eivät pysty.
– Suuremmassa yrityksessä työtehtävien kirjo on usein hyvin rajallinen. Teet sen työn, joka sinulle on osoitettu, ja siinä se. T-DRILLillä työskentely tarjoaa minulle päivittäin erilaisia haasteita. Se pitää mielenkiinnon yllä.
Anttilan mukaan sekä työkulttuuri että toimitilat T-DRILLillä ovat kehittyneet valtavasti viime vuosina.
– Tämä on ajanmukainen ja moderni työpaikka. Ja mikä parasta – pidän aidosti ihmisistä, joiden kanssa täällä T-DRILLillä työskentelen.
Kiinnostaako työ T-DRILLillä? Tutustu avoimiin työpaikkoihimme!
